השפה הרומנית דבורה על ידי 24 מיליון אנשים בעולם כשפת אם, בעיקר ברומניה ובמולדובה. השפה הרומנית היא בעלת מעמד של שפה רשמית ברומניה במולדובה ובמקומות נוספים כמו בסרביה ובאזור ביוון.

ניתן למצוא דוברים של השפה הרומנית באזורים רבים נוספים כמו למשל באיטליה בספרד באוקראינה בבולגריה וגם בארצות הברית בקנדה ובישראל. יש דוברי רומנית ברוסיה בפורטוגל באנגליה בצרפת ואפילו בגרמניה.

נשאלת השאלה ממתי ניתן לזהות את הרומנית המודרנית? הדקדוק הרומני המודרני נוצר ופורסם בוינה בשנת 1780 מתקופה זאת מצאו לראשונה כתבים כתובים בשפה רומנית קדומה עם הדקדוק שהיא מכילה גם היום.

השפה הרומנית נלמדת בתור שפה שנייה באזורים שונים כגון בולגריה או אוקראינה ובהונגריה. יש דרכים מעניינות בהן התרבות והשפה הרומנית מגיעות לשאר העולם החיצוני לרומניה. דרך אחת היא שירים ברומנית שהפכו ללהיטים בין לאומיים ואשר חשפו את העולם לשפה הרומנית. גם סרטים שונים הביאו את השפה הרומנית לתודעת העולם כמו הסרט: ” 4 חודשים, 3 שבועות ושני ימים” או “קליפורניה חולמת”. אלה סרטים שזכו בין השאר בפרסים בפסטיבל קאן.

ניבים של השפה הרומנית

השפה הרומנית כמו הרבה שפות אחרות מופיעה בעולם בורסיות שונות. השפה הרומנית כוללת ניבים שונים ומדוברת בצורה מעט שונה באזורים שונים. היא מדוברת מעט שונה באזור מולדביה, באזור אוקראינה או באזורים אחרים.

היום ההבדלים הפיזיים והמרחק הגיאוגרפי מצטמצמים בזכות התקשורת והמחשוב. דווקא התקשורת בין אזורים שונים שהיו בהם ניבים שונים צמצמה את ההבדלים בין הניבים השונים שבהם דוברים ברומנית.

מקורות השפה הרומנית

השפה הרומנית היא שפה עם בסיס רומי – לטיני ולכן מבחינה לשונית היא קרובה מאוד לשפה הצרפתית האיטלקית הספרדית והפורטוגזית. השפות הקרובות ביותר לרומנית הן דווקא מקדונית מגלנו-רומנית ואיסטרו-רומנית שהן ספק שפות נפרדות, ספק ניבים של הרומנית עצמה מכול השפות הדומות לרומנית השפה האיטלקית דומה לה ביותר, גם מבחינת אוצר המילים וכן מבחינת הדקדוק.

יש דמיון בין השפה הרומנית מבחינת אוצר המילים גם לשפות כמו צרפתית קטלנית וספרדית. אנשים אשר דוברים רומנית מבינים לרוב היטב שפות נוספות אלה כמו איטלקית או צרפתית ודוברי איטלקית וצרפתית מבינים היטב חלק מהשפה הרומנית

באילו מדינות מדברים רומנית (לרוב)

אספנו עבורכם רשימה של מדינות בהן מדברים רומנית (רוב או בתור שפה ראשונה).

  • רומניה
  • מולדובה
  • הונגריה
  • סרביה

מדינות בהן מדברים רומנית

רוצים ללמוד רומנית אונליין ובחינם?

אספנו עבורכם כלים ללימוד ערבית לצד מידע נוסף בהם תוכלו להשתמש כדי ללמוד עוד על ערבית ואת השפה עצמה.

מחפשים מילון ברומנית ועזרי שפה?

הנה כמה מילונים מובילים ומאגרי מילים מרחבי העולם אשר יעזרו לכם למצוא, להבין ולפרש מילים ברומנית.

שירותי תרגום מרומנית לעברית

צוות המתרגמים של זמנהוף שירותי תרגום מספק תרגום מרומנית לעברית או תרגום עברית לרומנית או לכל שפה אחרת במחירים אטרקטיביים. פנו אלינו היום וקבלו הצעת מחיר אטרקטיבית עם המומחים!

צרו קשר להזמנת תרגום / מידע נוסף

טלפון:072-235-7545
פקס:072-235-7546
אימייל:office@zamenhof.co.il